GÜNDEM

“Hükümetsiz büyüyen” Hırvatistan’da yeni koalisyon hükümetine güvenoyu

Zagreb, 13.09.2016 - Predsjednik HDZa- Andrej Plenkoviæ i predsjednik Mosta Božo Petrov dali su izjave za medije nakon sastanka u središnjici HDZ-a. Na slici Božo Petrov i Andrej Plenkoviæ. foto HINA/ Denis CERIÆ /dc

Avrupa Birliği’ne 2013’te katılan son ülke olan Hırvatistan’da, son bir yıldır sonu gelmeyen koalisyon kavgalarının ardından yapılan 11 Eylül seçimlerinden çıkan tabloyla yeniden koalisyon hükümeti kuruldu. Hırvatistan Demokrat Birliği HDZ’nin lideri Andrey Plenkoviç’in başbakanlığında kurulan hükümet, 151 üyeli parlamentodan 91 üyenin desteğiyle güvenoyu aldı.

AB içinde ekonomisi en sıkıntılı ülkelerden olan Hırvatistan, koalisyon kavgaları ile geçen 2016’da özellikle turizm sektörüdeki rekor turist artışının da etkisiyle uzun süre sonra ilk kez büyüme trendine girmişti. Bu yıl GSYİH artışının yüzde 1,6’yı bulması bekleniyor. Yani Hırvatistan, fiilen hükümetsiz geçen dönemde suyun yüzünde kalırken, şimdi yeni hükümetin önünde acil ekonomik reformlar bulunuyor.

Parlamentoda 61 koltuk kazanabilen HDZ, 13 milletvekilli reform yanlısı merkez sağ Most (Köprü) partisinin başkanı 37 yaşındaki Bojo Petrov’a da meclis başkanlığını verdikten sonra hükümeti kurmayı başarabildi.

HDZ’nin lideri olarak girdiği ilk seçimden başbakan olarak çıkan 46 yaşındai Andrey Plenkoviç, “Büyümeyi yakalamak ve iş ortamını düzeltmek öncelikli hedefimiz. Ülkede iş yapmayı kolaylaştıracağız ve vergi yükünü azaltacağız” dedi.
Yüksek potansiyeline rağmen Hırvatistan, bürokrasi, rüşvet, yüksek vergiler, yabancı yatırımcıye yeterince hukuki güvencenin olmaması gibi sorunlar yüzünden yeterince yatırımcı çekemiyor.

Ortalama aylık gelirin 700 euroyu zor aştığı 4,2 milyon nüfuslu Hırvatistan, gelecek yıllarda ortalama yıllık yüzde 2,5 büyüme hedefliyor ama analistler köklü reformlar olmadıkça bunun zor olduğu görüşünde. Yüzde 15’i bulan işsizlik en önemli sorun.

Özellikle ülkede devlet şirketleri ve imkanlarını elinde tutan dar elit bir zümrenini reformların önündeki en büyük engel olduğu yorumları yapılıyor. Bir önceki koalisyondaki aynı iki partinin kurduğu yeni koalisyonun ömrünün ne kadar olacağı merak konusu.

Suat Taşpınar, Zagreb

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz sitede görünmeyecek! Zorunlu alanları doldurun: *

HTML kodu kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>