GEZİ

Zagreb nasıl başardı? “Avrupa’nın En İyi Noel Şehri” sizi bekliyor

Suat Taşpınar, Zagreb
“Avrupa’nın en güzel Noel şehri neresi?” sorusuna Zagreb yanıtını vermek kimsenin aklına gelmeyebilir. Ama 2016 Avrupa’da bu ödülü, önde gelen internet sitelerinden birinin anketinde kazanan Zagreb’in makus talihi tamamen değişmişe benziyor. Viyana’dan Brüksel’e, Strasburg’a kadar dişli rakipleri geride bırakan Hırvatistan başkenti, bu yıl da ziyaretçilere unutulmaz bir Noel ve yılbaşı dönemi yaşatmak için hummalı bir koşturmaca içinde. “Yılbaşına nerede girelim?” diye düşünüyorsanız, işte bu “tescilli” Noel şehrini muhakkak aday listesine katın. Hem de Avrupa’nın diğer destinasyonlarının neredeyse yarına fiyatına bir bütçeyle.

Zagreb yıllardır Avrupa’nın “en fazla hakkı yenmiş” şehrilerinden biri. Genelde yazları Hırvatistan’ın muhteşem Dalmaçya sahillerine gidenlerin “birkaç saat yemek molası” ya da “mecburi uçak aktarması” için durup hızla geçtikleri, kendi halinde bir şehir. Ancak son yıllarda artık Avrupa’nın hepsi birbirine benzemeye başlayan klasik başkentlerini fazla turistik ve fazla pahalı bulmaya başlayanlar, alternatif adres olarak 1-2 günlük ziyaret rotası olarak Zagreb’e yönelmeye, güzelliklerini keşfetmeye başladılar. Zagreb’i asıl vitrine çıkaran ise, “Advent Zagreb” etkinliği. Aslında turistlere sunacak pek çok şeyi olan ama bir şekilde gölgede kalmış potansiyel destinasyonların akıllı-ilginç-yaratıcı etkinliklerle nasıl fırlayıp gidebileceğinin güzel bir örneği bu. Türkiye’de turizm sektörü için de öğretici bir deneyim olabilir.

Zagreb nasıl başardı? "Avrupa’nın En İyi Noel Şehri” sizi bekliyor 2

Advent, Latince “ad” ve “venire” kelimelerinin birleşmesiyle oluşan dini kökenli bir kavram: “geliş, ulaşmak” diye açıklanıyor. İsa’nın doğumuna doğru giden 4 pazar günüyle ilişkili. Yani Noel’e doğru giden sürecin bir şenlik, bayram havasında karşılanışı. İşte Zagreb, 26 Kasım’da başlayıp yeni yıl ile birlikte 8 Ocak’a kadar uzayacak “Advent Zagreb” etkinliği ile bu yıl ziyaretçilerini mest etmeye hazırlanıyor.

Zagreb’in tarihi merkezi, sokakları, meydanları, parkları ile büyük, ışıltılı bir “Noel pazarına” dönüşecek. Şehrin orta yerine kurulacak buz pateninden buz heykelleri festivaline, Noel hediyeleri panayırından sokak konserlerine ve gurme etkinliklerine kadar bir aydan uzun süre sokağa taşacak “Advent Zagreb” ile Hırvat başkenti yine Avrupa’nın en çekici Noel ve yeni yıl şehri olmaya aday.

 

Zagreb nasıl başardı? "Avrupa’nın En İyi Noel Şehri” sizi bekliyor 5

Bu yıl altıncı yılına giren “Advent Zagreb” ilk yıllarında mütevazi bir “yerel etkinlik” iken, belediyeden gönüllü Zagreblilere kadar herkesin taşın altına elini sokmasıyla yavaş yavaş uluslararası yankı yaratacak hale gelmiş. Bunun ilginç örneklerinden biri, Güney Kore’de popüler olan bir dizi ve talk show programının Zagreb’de çekimlerinin de yapılması sayesinde şehirde Güney Koreli turist patlaması yaşanmış olması. Halen Zagreb sokaklarında göreceğiniz her iki turistten birinin Güney Koreli olma ihtimali hayli yüksek! Hatta Korelileri İstanbul aktarmalı Zagreb’e taşıyan THY de pastadan pay almayı başarmış.

Zagreb nasıl başardı? "Avrupa’nın En İyi Noel Şehri” sizi bekliyor 3

“Advent Zagreb”, Hırvatistan’ı sadece denizi ve güneşi ile sevenlere, “Kışın da gitmeye değer” mesajını vermeyi başarmış. Sezonu uzatmış. Seçenekleri çoğaltmış. Altı yıldır ekonomisi resesyonda olan Hırvatistan’ı zaten yeniden ayağa kaldırmaya başlayan da turizm sektöründeki patlama. Bu yıl Türkiye’ye turizmde Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısındaki düşüş da Hırvatistan’a “artış” olarak yansımış ve tüm zamanların turist rekor kırılmış. Bu yıl ağırladıkları 13 milyon turist, ülkenin nüfusunun üç katından fazla! Avrupa’da GSYİH’sinin yüzde 17’si gibi muazzam bir geliri turizmden elde ediyorlar. Bu oran Fransa, İtalya, İspanya gibi ülkeler için yüzde 2-3 arasında değişiyor.

800 bin nüfuslu mütevazı başkent Zagreb, artan talebe rağmen konaklama ve cafe-restoran fiyatlarını “olduğu düşük seviyede” tutarak turizmin “vur-kaç sektörü” değil, uzun soluklu bir maraton olduğunu da kanıtlıyor. Avrupa’da iki kişi gecelik konaklamanın özellikle airbnb üzerinden rahatlıkla 50-60 euroya halledilebileceği, en gözde restoranda iyi bir şişe şarap dahil 70-80 euroya iki kişinin yemek yiyebileceği, kafelerinde bir fincan mükemmel kahvenin 1,5 euroya içilebileceği “gönlü okşarken keseyi boşaltmayan” şehir Zagreb.

Zagreb nasıl başardı? "Avrupa’nın En İyi Noel Şehri” sizi bekliyor 4

Lafın kısası yılbaşını yurtdışında geçirmek için “makul seçenek” arıyorsanız bir-iki günlüğüne Zagreb’i düşünün. Hatta uçak biletinden otel konaklamasına, çok daha ucuza, sokaklara taşan aynı Noel ışıltısını yaşamak isterseniz Aralık ayı boyunca gelebilirsiniz. Zagreb’de ruh halinize iyi gelecek, moralinizi yükseltecek, masalsı Noel şehrilerinin havasını size verecek bir ortam muhakkak sizi bekliyor olacak. Bu kendi halinde Orta Avrupa şehrinin, “Advent Zagreb” ile küllerinden nasıl dirildiğine ve bir şehrin kimliğini korurken zamana nasıl ayak uydurduğuna tanık olacaksınız. Üstelik emin olun, Avrupa’nın “adı çıkmış” şehirlerinde geçireceğiniz bir yılbaşı gecesinin yarısı bir bütçe ile!

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz sitede görünmeyecek! Zorunlu alanları doldurun: *

HTML kodu kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>